Hastane Kantinlerinde Fiyatlar Emsal Fiyatın Üstünde

Hastane Kantinlerinde Fiyatlar Emsal Fiyatın Üstünde
Mersin Şehir Hastanesi’nde hastane kantinlerinde talep edilen astronomik fiyatlar, vatandaşlar arasında büyük tepki çekiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sağlık sistemimizin zirvesi” olarak tanımladığı şehir hastaneleri uzun zamandır tartışma konusu olmaya devam ediyor. Modern yapıları ve fiziksel avantajlarıyla fayda sağlayan şehir hastaneleri çoğu zaman, hem yerleşim yerlerinden uzak olmaları hem de hem de randevu sistemindeki aksamalar nedeni ile eleştiriliyordu. Ancak bu sefer eleştiri çok farklı bir alandan geldi. Mersin Şehir Hastanesi’nde hastane kantinlerinde talep edilen yüksek fiyatlar, vatandaşlar arasında büyük tepki topluyor. Özellikle meyve suyu, bisküvi ve poğaça gibi ürünlerin dışarıdaki fiyatlardan 2-3 kat daha pahalı olması, hastaları ve refakatçileri maddi olarak zor durumda bırakıyor.

Vatandaşlar, alışveriş sonrası kantin kasasına ödedikleri yüksek ücretler karşısında çaresiz olduklarını belirtiyor.Mersin Şehir Hastanesi'nde hastane kantinlerinde talep edilen astronomik fiyatlar, vatandaşlar arasında büyük tepki çekiyor. Özellikle basit bir çay veya Nescafe için istenen 37 TL gibi yüksek ücretler, hastaları ve refakatçileri maddi olarak zorluyor. Hastane içinde saatlerce beklemek zorunda kalan vatandaşlar, alışveriş sonrası ödedikleri yüksek ücretler karşısında çaresiz olduklarını belirtiyor.

Tedavi olmak için Şehir Hastanesini mesken tutan hasta ve hasta yakınları hastane kantinindeki fahiş fiyatlara tepki gösteriyor. Hastanede tedavi gören hasta ve hasta yakınları “iğneden ipliğe her şey ateş pahası, resmen soyuluyoruz. bir çay veya Nescafe’nin fiyatı piyasanın çok üzerinde” diye tepki gösterdiler.
Hasta vatandaş; 
Hastane kantinlerinde temel ihtiyaçlarını karşılamak zorunda kalan  hasta yakınları “Mersin şehir hastanesinde bir sandviç bir ayran 50 TL. Bunu denetleyen belirleyen bir kurum bir komisyon yok mu? Yazıklar olsun. Ederinden fazlasını helal etmiyorum. Buraya kimse keyfi için gelmiyor yazık bu millete. Normal fiyatın 2 3 kati fiyat olmaz ayıptır.” Tepkilerini dile getirdiler.
“Mersin Şehir Hastanesi gibi kamu kurumlarında bu kadar yüksek fiyatlandırmaların olması gerçekten haksızlık. Biz burada hastamız için bekliyoruz, refakatçi oluyoruz. Ancak bu kadar yüksek fiyatlarla karşılaşınca şaşırıyoruz" diyen vatandaşlar, kantin işletmecilerinin ve hastane yönetiminin ses çıkarmamasına anlam veremediklerini ifade ediyor.
 Ayrıca, standart bir fiyatlandırma olması gerektiğini vurgulayan vatandaşlar, İl Sağlık Müdürlüğü'nden bu konuda denetim ve düzenleme yapmasını bekliyor.-

Haberle ilgili daha fazlası: