Mersin’de Cumartesi Günlerinin Vazgeçilmezi: Antika Pazarı

Mersin’de Cumartesi Günlerinin Vazgeçilmezi: Antika Pazarı
Her cumartesi Mersin’de kurulan ’antika pazarı’, antika meraklılarını tarihin derinliklerine götürürken, gençlere de geçmişin izlerini tanıma fırsatı sunuyor. Gaz lambalarından plaklara, fotoğraf makinelerinden radyo teyplere kadar birçok eşya, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Her cumartesi Mersin'de kurulan 'antika pazarı', antika meraklılarını tarihin derinliklerine götürürken, gençlere de geçmişin izlerini tanıma fırsatı sunuyor. Gaz lambalarından plaklara, fotoğraf makinelerinden radyo teyplere kadar birçok eşya, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Antika Pazarında Neler Var?

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi bünyesinde, Yenişehir ilçesi İstemihan Talay Caddesi'ndeki Topraktan Tezgaha Pazar Yeri'nde kurulan 'antika pazarı', cumartesi günleri ziyaretçilerini ağırladı. Pazarda gaz lambalarından taş plaklara, gramofonlardan radyolara, bakır eşyalardan tespihlere, dikiş makinelerinden daktilolara, biblolardan antika saatlere kadar birçok nadide parça yer alıyor. Mersin ve çevre ilçelerden gelen antikacılar, koleksiyonlarını sergilerken, antika meraklıları da geçmişe ait şarkılar eşliğinde pazarı geziyor.

Gençler Geçmişi Keşfediyor

Antika pazarına gelen gençler, eski teknolojiler hakkında satıcılardan bilgi alarak geçmişi keşfetme fırsatı buluyor. Telesekreter, filmli fotoğraf makinesi, kasetli kamera gibi cihazların çalışma prensiplerini öğrenen gençler, eski teknolojilerle tanıştığını ifade etti. Antika eşya satan Hasan Demirelli, gençlerin bu ürünleri tanımalarının önemine dikkat çekerek, "Eski ürünler hakkında bilgi veriyoruz. Bugün kullanmadığımız ama bir zamanlar çok önemli olan cihazları tanıtıyoruz" dedi.

"Kültür ve Bilgi Hizmeti Veriyoruz"

Yaklaşık 25 yıldır antika ürünlerle uğraşan Hasan Demirelli, bu pazarın aynı zamanda bir kültür ve bilgi hizmeti sunduğunu belirtti. İnşaatçılık mesleği yanında hobi olarak başladığı antika eşya ticaretinde, gençlere de geçmişin teknolojilerini tanıttığını söyleyen Demirelli, "Eski teknolojiyi öğrencilere anlatmaya çalışıyoruz. Bu pazar, bir nevi kültür ve bilgi hizmeti sunuyor" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: