İYİ Parti kaynıyor! ’Kasadaki 132 milyon nerede’ krizi

İYİ Parti kaynıyor! ’Kasadaki 132 milyon nerede’ krizi
Yerel seçimlere yönelik geri sayım sürerken, İYİ Parti‘de kriz üstüne kriz yaşanmaya devam ediyor. Partide, üst düzey istifaların ardından şimdi de “Kasadaki 132 milyon nerede?” tartışmasının başladığı ortaya çıktı.

Genel seçimlerin ardından çeşitli krizlerin yaşandığı İYİ Parti’de üst düzey istifalar ve Meral Akşener’in banka hesaplarının incelenmesi iddiasının ardından şimdi de ‘kasadaki kayıp para’ krizi yaşandığı ortaya çıktı.

aksener

Sözcü Yazarı Saygı Öztürk, İYİ Parti’de Ümit Dikbayır’ın yerine getirilen Cem Özdemir’in kasada eksi 16 milyon açık olduğunu belirttiğini yazdı.

“İYİ Parti’nin kasası tam takır” diyen Öztürk, “Bu durum Ümit Dikbayar’a söylendiğinde, “Ne demek kasamız eksi 16 milyon lirada?” dedi ve “Kasada 132 milyon varken, şimdi bu para nerede” diye sordu.

Öztürk, bir taraftan Akşener’in hesaplarının gizli bir biçimde inceletildiği, bir yandan partinin kasasında olması gereken paranın bulunmadığı iddiasının olayı farklı boyuta taşıdığını belirtti.  Öztürk, ayrıca, Ümit Dikbayır’ın kendisi hakkında disiplin soruşturması açılmasını istediğini, bir süre bekledikten sonra dokunulmazlığının kaldırılmasını ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurup hakkındaki iddianın açıklığa kavuşmasını isteyeceğini ifade etti.

thumbs_b_c_6bbccde668d02f60ec701aa7b95ebd95

Öztürk’ün yazısında ilgili kısım şöyle:

“Seçimden hemen sonra Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısında, kurul üyelerinden İsmet Koçak, ‘Milletvekili sıralarının belirlenmesi parayla satılmış. Bu yönde çok ciddi söylentiler var. Bunun açığa çıkarılması gerekir’ dedi. Bu önemli bir iddiaydı ve hesabının verilmesi gerekirdi. Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır, ‘Böyle bir para kasamıza girmedi. Bu tür gerçekle ilgisi olmayan iddialar genel başkanımızı, partimizi zedeler’ dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır, Genel Başkana en yakın isimlerden birisi ve mali işlerden sorumluydu. İYİ Parti kongresinde Genel İdare Kurulu için adaydı. Ancak hep ‘Çizik’ yedi. Bunlar İYİ Parti’de iyi şeylerin olmadığının göstergesiydi.

HESAPLAR MI İNCELENDİ?

Dedikodu kazanı kaynamaya devam etti. Ümit Dikbayır’ın, Genel Başkan Meral Akşener’in hesaplarını incelettirdiği iddiası yayıldı. Oysa üç hafta önce Dikbayır ve Antalya milletvekili Uğur Poyraz’la ilgili genel başkanın yeni görevlendirme yapacağı söyleniyordu.

Ümit Dikbayır genel başkan yardımcılığına, partinin kuruluşundan bu yana büyük emekleri olan ve milletvekili seçimlerine kadar genel sekreter olarak görev yapan Uğur Poyraz’ın da İYİ Parti TBMM Grup Başkanlığı’na getirilmesi planlandı. Grup Başkanı Erhan Usta da, Ümit Özlale’den boşalan Kalkınma Politikaları Başkanlığı’na kaydırılacaktı.

thumbs_b_c_7c19dbc12b817642d2348337e32dcf8b

NEREDE 132 MİLYON LİRA?

Ümit Dikbayır’ın yerine önce Cem Özdemir getirildi. Yani, kasa O’na teslim edildi. Özdemir, kasanın eksi 16 milyon lirada olduğunu belirtti. İYİ Parti’nin kasası tam takır. Bu durum Ümit Dikbayar’a söylendiğinde, ‘Ne demek kasamız eksi 16 milyon lirada?’ dedi ve ‘Kasada 132 milyon varken, şimdi bu para nerede’ diye sordu. Bir taraftan Akşener’in hesaplarının gizli bir biçimde inceletildiği, bir yandan partinin kasasında olması gereken paranın bulunmadığı iddiası olayı farklı boyutlara taşıdı. Ümit Dikbayır, kendisi hakkında disiplin soruşturması açılmasını istedi. Makul bir süre bekledikten sonra dokunulmazlığının kaldırılmasını ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurup hakkındaki iddianın açıklığa kavuşmasını isteyecek.

iyi-parti-2B95_cover

O OFİS RAHATSIZLIK YARATTI

2019 kongresinde Uğur Poyraz Genel Sekreterliğe, yardımcılığına da Uğurhan Tiryaki getirilmişti. Son kongrede Poyraz, genel sekreter yapılmayınca, Uğurhan Tiryaki’nin de görevi sona erdi. 24 Haziran 2023’de yapılan kongrede, yedek listede birinci sırada bulunan Tiryaki, Bahadır Erdem’in istifasıyla asil GİK üyeliğine geçti. Tiryaki’nin Ankara Cinnah Caddesindeki ofisine Uğur Poyraz, Ümit Dikbayır ve partide muhalif çizgide gösterilen bazı isimlerin gitmesi genel merkezde rahatsızlık yarattı, ‘O ofiste parti aleyhine dedikodu yapılıyor’ söylentileri üzerine, Genel başkan Yardımcısı Sedat Aksakallı, Tiryaki’yi arayıp istifa etmesini biraz da ağır sözlerle ifade etti. Tiryaki ise istifa etmediği gibi yedek üyelikten GİK üyeliğine geldi, Aksakallı’ya da o sözleri için aynı tonda cevap verdi.”

Haberle ilgili daha fazlası: #gündem